Print Email
 
Page_Header_WAYouthSoccer_FoundersCup-no-spons

2014 Washington Youth Soccer Founders Cup Golazo Best XI

 

Washington Youth Soccer is pleased to announce the Golazo Best XI honorees from the 2014 Washington Youth Soccer Founders Cup, played Feb. 8-9. The Golazo Best XI is comprised of the top 11 performers from participating teams in each age group during the semifinal and final matches.

Under-11 Girls   Under-11 Boys  
Riley Horton FC Edmonds Black Ice Mitchie Ashberg Mercer Island FC Giampapa
Eliza Maloney FC Edmonds Black Ice Dimitrios Giampapa Mercer Island FC Giampapa
Julia Causbie FC Edmonds Black Ice Harry Quinlan Mercer Island FC Giampapa
Noelle Becker FC Edmonds Black Ice Elias Malakoff Mercer Island FC Giampapa
Jamison Foster BYSC Select Robinson Pablo Zilly Seattle United South Black 02
Rebekah Roth BYSC Select Robinson Amir Husnic Seattle United South Black 02
Jane Kenny BYSC Select Robinson Sebastian Sanchez Seattle United South Black 02
Madelyn Smith Kent United G02 Green Tristan Mirailh Crossfire Select 02 O'Melia
Riley Campbell Kent United G02 Green Bridger Branum Crossfire Select 02 O'Melia
Jordan Hirsh Crossfire Select Reimbold G02 Jeffrey Tiglon Crossfire Select B11 Butler
Kelsey Anderson Crossfire Select Reimbold G02    
       
Under-12 Girls   Under-12 Boys  
Hannah Thompson NSC Velocity G01 Vittorio Mount Seattle United NE B01 Blue
Charlotte Grover NSC Velocity G01 Samuel Lewis Seattle United NE B01 Blue
Brooke Almond NSC Velocity G01 Luca Fu Seattle United NE B01 Blue
Anna Ogurkow NSC Velocity G01 Hayden Schmehl Seattle United West B01 Blue
Alexandra Mueller Crossfire Select Granston Max Sikora Seattle United West B01 Blue
Alex Ruiz Crossfire Select Granston Andrew Hartz Seattle United West B01 Blue
Hannah Woten Crossfire Select Granston Andrew Mackenzie Seattle United West B01 Blue
Bianca Andrade WA Timbers FC G01 Burgundy Blake Hotchkiss Seattle United South B01 Blue
Makayla Hiler WA Timbers FC G01 Burgundy Rhys Barraclough Seattle United South B01 Blue
Hawa Drammeh Lake Hills Extreme Walid Sheykho FC Edmonds Riptide
Mercede Her Lake Hills Extreme Mason Christianson FC Edmonds Riptide
       
Under-13 Girls   Under-13 Boys  
Jasmine Gayles Lake Hills Pumas Clark McNaul Seattle United West B00 Blue
Claire Hines Lake Hills Pumas Logan Parsons Seattle United West B00 Blue
Ana Tanaka Lake Hills Pumas Andrei Mironov Seattle United West B00 Blue
Lilya Garzon Lake Hills Pumas Cooper Gordon FC Edmonds Fury
Mia Agostini Seattle United Shoreline G00 Spencer Haney FC Edmonds Fury
Claira Petit Seattle United Shoreline G00 Wynton Linaman FC Edmonds Fury
Ingrid Fosberg Seattle United Shoreline G00 Andrew Shin FC Edmonds Fury
Alicia Swett Kent United G00 Green Eduardo Castro Three Rivers SC Yakima B00
Sage Richardson Kent United G00 Green Nestor Ramos Three Rivers SC Yakima B00
Svetlana Maguire BIFC G00 Blue Garrett Brooks Crossfire Select B00 Button
Anika Lesko BIFC G00 Blue Wylie Tiernan Crossfire Select B00 Button
       
Under-14 Girls   Under-14 Boys  
Sophie Cooprider Seattle United NE G99 Blue Andrew Akers Lake Hills Synergy B99
Sammie Cohen Seattle United NE G99 Blue Dante Paszkeicz Lake Hills Synergy B99
Ella Nelson Seattle United NE G99 Blue Chris Taves Lake Hills Synergy B99
Charlotte Evans Seattle United NE G99 Blue Griffin Ganz Lake Hills Synergy B99
Millenni Duong Thurston County G99 Titans Jesus Jeronimo Gotoo Seattle United South Black 99
AnnaMin Kellogg Thurston County G99 Titans Hector Alvarez Peña Seattle United South Black 99
Olivia Warnick Thurston County G99 Titans Andres Leyva Seattle United South Black 99
Olivia Henning Crossfire Select G99 Pfeiffer Alex Kehrein Storm King FC 99
Susan Robles Crossfire Select G99 Pfeiffer Andrew St. George Storm King FC 99
Madisen Fors Kent United G99 White Pauley Maneevong Crossfire Select- Taylor
Brianna Rois Kent United G99 White Johannes Reitinger Crossfire Select- Taylor
       
Under-15 Girls   Under-15 Boys  
Hallie Johnson FME Blue Flame Miguel Macias Garibay Seattle United S. B98 Black
Shelby Hegland FME Blue Flame Alfonso Diaz Ruiz Seattle United S. B98 Black
Courtney Morton FME Blue Flame Pedro Castro-Nevarez Seattle United S. B98 Black
Samantha Steffenson FME Blue Flame Abel Kidane Seattle United S. B98 Black
Anna Kallie WA Timbers G98 Burgundy Daniel Langer Impact FC 98 Black
McKenna Roper WA Timbers G98 Burgundy James Farrell Impact FC 98 Black
Brittany Carroll WA Timbers G98 Burgundy Ezra Sackstein Impact FC 98 Black
Kendra Selby Velocity FC G98 Green Eric Dreyer Mercer Island FC Whitecaps
Alyssa Gummere Velocity FC G98 Green Luke Boksem Mercer Island FC Whitecaps
Cheyenne Huber NSC Eclipse Owen Porrka Lake Hills Flash
Chloe Gelpieryn NSC Eclipse Joshua Martin Lake Hills Flash
       
Under-16/17 Girls   Under-16 Boys  
Lauren Kadavy Bellevue Select Ravens G97 Colin Cahill Seattle United NE B97 Blue
Shaefer Davis Bellevue Select Ravens G97 Henry Bates Seattle United NE B97 Blue
Olivia Mack Bellevue Select Ravens G97 Akaash Shah Seattle United NE B97 Blue
Natalie LaTurner Bellevue Select Ravens G97 Brad Huffaker Seattle United NE B97 Blue
Anna Yoshida Bellevue Select Ravens G97 Miles Blessing Seattle United Shoreline B97
Ellie Moran Bellevue Select Ravens G97 Semir Merdanovic Seattle United Shoreline B97
Anne Baldridge FME Fusion 97 Kyle Berquist Seattle United Shoreline B97
Aubrie Stralser FME Fusion 97 Jordan Travis NSC Titans B97
Sammie McElwain FME Fusion 97 Joshua Whalen NSC Titans B97
Addy Paris FME Fusion 97 Oliver Jones Crossfire Select 97 Cline
Maddy Wheless FME Fusion 97 Samedy Meng Crossfire Select 97 Cline
       
Under-18/19 Girls   Under-17 Boys  
Ariel Garay Seattle United 95 Shoreline Charles Stelling South Whidbey Reign
Ellie Griffis Seattle United 95 Shoreline Bryce Auburn South Whidbey Reign
Ryan Gravely Seattle United 95 Shoreline Lucas Leiberman South Whidbey Reign
Julynn Triplett Seattle United 95 Shoreline Kameron Donohoe South Whidbey Reign
Savannah Tidwell Seattle United 95 Shoreline Keegan Jordan TUSK Stingrays
Elaine Schanzer Seattle United 95 Shoreline Santa Magar TUSK Stingrays
Neesha Godbole WA Timbers 95 Burgandy Trent Siedenburg TUSK Stingrays
Cheyenne Anderson WA Timbers 95 Burgandy Erik Hynes FC Edmonds Hurricane
Gabrielle Roberts WA Timbers 95 Burgandy Chris Cowan FC Edmonds Hurricane
Megan Kimitsuka WA Timbers 95 Burgandy Navin Fernandes Seattle United NE B96 Blue
Lexi Veatch WA Timbers 95 Burgandy Shinta Walden Seattle United NE B96 Blue
       
    Under-18/19 Boys  
    Justin Collins Seattle United Shoreline B95
    Dylan Collins Seattle United Shoreline B95
    Chris Hankin Seattle United Shoreline B95
    Logan Keebler Seattle United Shoreline B95
    Thomas Normandeau Washington Timbers B95
    Pierce Dunn Washington Timbers B95
    Patrick Johnson Washington Timbers B95
    Mike Bartell LVR B96 Freedom
    Gabe Braun LVR B96 Freedom
    Mitchell Barker NSC Fusion 95
    Corey Floberg NSC Fusion 95
 

Sounders Camps

Skyhawks

 
footerLogo
         FIFA        US       Us Youth Soccer     logoSounders