Print Email
 
Page_Header_VM_WAYouthSoccer_Challenge_Cup

GOLAZO_LT_NSF_RGB

2014 Washington Youth Soccer Challenge Cup Golazo Best XI

 

Washington Youth Soccer is pleased to announce the Golazo Best XI honorees from the 2014 Virginia Mason Washington Youth Soccer Challenge Cup. The Golazo Best XI is comprised of the top 11 performers from participating teams in each age group during the semifinal and final matches.

BOYS  |  GIRLS
 

U-18/19 Boys  
William Economy BIFC 95 Blue
Peter Fawley BIFC 95 Blue
Tommy Nitchman BIFC 95 Blue
Keats Hoonan BIFC 95 Blue
Andrea Loi Crossfire Premier 95 Besagno
Alexander Knox Crossfire Premier 95 Besagno
Hector Palomera Crossfire Premier 95 Besagno
Riley O'Rourke Crossfire Select 95 Jinneman
Stephen Jinneman Crossfire Select 95 Jinneman
Trevor Chalcraft PacNW 95 Blue
Xahil McDonald PacNW 95 Blue
   
U-17 Boys  
Dylan Steele Crossfire Select Gonzalez 96
Jack Hornsby Crossfire Select Gonzalez 96
Keito Suzuki Crossfire Select Gonzalez 96
Mason Mahoney WPFC 96 White
Anthony McFarland WPFC 96 White
Connor Herriford WPFC 96 White
Hunter Hwang WPFC 96 White
Braden Devey Eastside FC White
Dima Popoff Eastside FC White
Jakob Cavin Washington Timbers FC 96 Red
Tyler Vela Washington Timbers FC 96 Red
   
U-16 Boys  
Chris Oh Federal Way FC 97 Blue
Lukas McIntosh Federal Way FC 97 Blue
Nick Hall Federal Way FC 97 Blue
Garrett Dahl Federal Way FC 97 Blue
Dillon Johnson WPFC 97
Cooper Grey WPFC 97
Jeremy Wilks WPFC 97
Joe Snedeker Washington Timbers 97 Red
Derek Davis Washington Timbers 97 Red
Thomas McKeown Snohomish United 97 Red
Noah Rasmussen Snohomish United 97 Red
   
U-15 Boys Division 1  
Brayan Torres Tacoma United FC Chelsea 98
David Echaniz Tacoma United FC Chelsea 98
Nikolas Mejia Tacoma United FC Chelsea 98
Bryan Flores Tacoma United FC Chelsea 98
Thomas Johnson Blackhills FC 98 Black
Bekele Dowty Blackhills FC 98 Black
Nigel El-Sokkary Blackhills FC 98 Black
Cameron Bowdish WPFC 98 White
Alec Colburn WPFC 98 White
Mitchell Keller Eastside FC 98 White
Reily Wilken Eastside FC 98 White
   
U-15 Boys Division 2  
Matthew Wheaton Crossfire Select 98 Mana'o
Alden Massey Crossfire Select 98 Mana'o
Noah Hsue Crossfire Select 98 Mana'o
Loucas Tsilas Crossfire Select 98 Mana'o
Mark Fabyanchuk Pacific FC 98 Cheetahs
Kleon Keang Pacific FC 98 Cheetahs
Kaleb Fletcher-Haggard Pacific FC 98 Cheetahs
Kyle Green Washington Rush 98 Nero
Stephen Caponey Washington Rush 98 Nero
Griffin Popp Eastside FC 98 Blue
Shaun Moffat Eastside FC 98 Blue

 

U-14 Boys Division 1  
Jetrin Wichienwidhtaya Seattle United B99 Tango
Tyler Maider Seattle United B99 Tango
Even Owens Seattle United B99 Tango
Costa Colachis Glass Seattle United B99 Tango
Jackson Winterowd Blackhills FC 99 Black A
Ian Taylor Blackhills FC 99 Black A
Ethan Donovan Blackhills FC 99 Black A
Grant Larson WestSound FC B99 Red
Kevin McCann WestSound FC B99 Red
Aidan Chaparro SSC Shadow B99 A
Jared Mehaffey SSC Shadow B99 A
   
U-14 Boys Division 2  
Brandon Flores Bautista Seattle United South Black 99
Jose Huertz Muñoz Seattle United South Black 99
Luis Ramirez-Vaca Seattle United South Black 99
Hector Alvarez Peña Seattle United South Black 99
Jordan Birnel Whatcom FC Rangers 99 Blue
Lucas Amador Whatcom FC Rangers 99 Blue
Bjorn Barrett Whatcom FC Rangers 99 Blue
Kevin Rios Crossfire Premier 99 Storkson C
Fletcher Hatting Crossfire Premier 99 Storkson C
Teyj Menon Harbor Premier 99 Green A
Benjamin Stanford Harbor Premier 99 Green A
   
U-13 Boys Division 1  
Ronaldo Carrada Nortac Colibri Rene
Sacramento Cornelio Nortac Colibri Rene
Victor Aguilar Nortac Colibri Rene
Giovani Perez Nortac Colibri Rene
Connor Steward Whatcom FC Rangers Gold A
LezAndru Liera Whatcom FC Rangers Gold A
Reed Smith Whatcom FC Rangers Gold A
Nick Young Eastside FC 00 White B
Dillon Sturm Eastside FC 00 White B
Drew Abdella WPFC B00 White
Nicholas Rich WPFC B00 White
   
U-13 Boys Division 2  
Seth Daetwiler Harbor Premier B00 Green A
Jacob Cronk Harbor Premier B00 Green A
Carson Livingston Harbor Premier B00 Green A
Irvin Yi Harbor Premier B00 Green A
Grant Matthews Highline Premier B00 Blue
Chance Stoneback-Schelling Highline Premier B00 Blue
Sol Sanchez Highline Premier B00 Blue
Evan Bradley Whatcom FC Rangers Blue
Markian Romanyshyn Whatcom FC Rangers Blue
Javi Ramirez FC Alliance 00 B
Alex Zahajko FC Alliance 00 B
   
U-12 Boys Division 1  
Michael Hatfield PacNW 01 Blue
Andrew Hautamaki PacNW 01 Blue
Drew Cowden PacNW 01 Blue
Brayden Bailey PacNW 01 Blue
Donovahn Allen WPFC 01 White B
Max Hinz WPFC 01 White B
Jayse Judkins WPFC 01 White B
Yujin Lee Crossfire Premier 01 White C
Spursh Kacharia Crossfire Premier 01 White C
Kevin Geissler Washington Rush 01 A
Sullivan Hupp Washington Rush 01 A
   
U-12 Boys Division 2  
Pablo Coronado Guatzín Seattle United South 01 Black
Luis Coronado Guatzín Seattle United South 01 Black
Juan Tapia-Cardenas Seattle United South 01 Black
Jonathan Guzman-Alvarado Seattle United South 01 Black
Cole Ransom Seattle United 01 Nova C
Rhys Lawson-Baraclough Seattle United 01 Nova C
Blake Hotchkiss Seattle United 01 Nova C
Garrit Cochell Washington Timbers 01 Forrest
Evann Saftich Washington Timbers 01 Forrest
Matt Morgan Eastside FC 01 Grey D
Cole Sheely Eastside FC 01 Grey D

 

U-11 Boys Division 1  
Rafael Otero Seattle United 02 Copa
Jordi Folch Seattle United 02 Copa
Rowan Rathbun Seattle United 02 Copa
Ethan Dobbelaere Seattle United 02 Copa
Aiden Smith WPFC 02 Black
Justin Blunden WPFC 02 Black
Johnny Lo WPFC 02 Black
Renn Brainard NWN 02 Red
Jack Hennessy NWN 02 Red
Joshua O'Brien Crossfire Premier 02 Black
Andrew Rose Crossfire Premier 02 Black
   
U-11 Boys Division 2  
Zane Lee WPFC 02 White
Nicholas Jones WPFC 02 White
Kaiden Diggs WPFC 02 White
Sloan Crawford WPFC 02 White
Henry Osmer Seattle United 02 Tango
Kiernan Smith Seattle United 02 Tango
Matthew Jong Seattle United 02 Tango
Sebastian Sanchez-Ortega Seattle United South Black 02
Marco Breón Seattle United South Black 02
Guyan Rauch Seattle United 02 Nova
George Ford Seattle United 02 Nova
   
U-11 Boys Division 3  
Dontae McIntyre Kent United 02 White
Cody Gilman Kent United 02 White
Stephen Ankcorn Kent United 02 White
Brandon Humphrey Kent United 02 White
Sohum Sanu Crossfire Premier 02 Lugo
Brennan Kim Crossfire Premier 02 Lugo
Nathen Jensen Crossfire Premier 02 Lugo
Randy Avendano FWMSC 02 Lions
Wesly Lopez FWMSC 02 Lions
Mikio Yap Eastside FC 02 White
Ben Froslan Eastside FC 02 White
   
U-10 Boys Division 1  
Egor Akulov Crossfire Premier 03
Kellen Houston Crossfire Premier 03
Sean McDowd Crossfire Premier 03
Zane Likosky Crossfire Premier 03
Joey Angelo Washington Timbers
Alec Wolvert Washington Timbers
Nathan Purvis Washington Timbers
Charlie Holmes Seattle United 03 Copa
William Allmon Seattle United 03 Copa
Lucas Haigh NW Nationals 03 Red
Ethan Borland NW Nationals 03 Red
   
U-10 Boys Division 2  
Benjamin Lampman Eastside FC White
Drew Jarvis Eastside FC White
Kai Snyder Eastside FC White
Zachary Hare Eastside FC White
Jackson Heisler Seattle United 04 Copa
Julian Shoudy Seattle United 04 Copa
Gray LeVasseur Seattle United 04 Copa
Stephen Kerr Eastside FC Blue
Tanner Dutra Eastside FC Blue
Wayden Beaty Seattle United 04 Tango
Vin Fetty Seattle United 04 Tango
   
U-10 Boys Division 3  
Curtis Furukawa FC Alliance 03 Dev B
Ian Padilla FC Alliance 03 Dev B
Diego Ward FC Alliance 03 Dev B
Tanner Steele FC Alliance 03 Dev B
Peter Hughes Seattle United 04 Samba
Nicolas Smith Seattle United 04 Samba
Brady Hodgen Seattle United 04 Samba
Frankie Cross Harbor Premier White
Chase Kellerman Harbor Premier White
Wyatt Nelson Seattle United 04 Tango
Connor Barnowski Seattle United 04 Tango

 

U-18/19 Girls  
Jessica Ellingsen SSC Shadow G95 B
Sydney Weiler SSC Shadow G95 B
Lauren Miller SSC Shadow G95 B
Rebeckah Julian SSC Shadow G95 B
Maya Lewis WPFC G95
Deionne Skusek WPFC G95
Kailyn Tovey WPFC G95
Alicia Wasisco PacNW G95 Blue B
Sydney Flynn PacNW G95 Blue B
Kristin Bond WestSound FC G95
Chelsea Foster WestSound FC G95
   
U-17 Girls  
Caitlyn Glenn Crossfire Select G96 Farzeen
Lily Hart Crossfire Select G96 Farzeen
Sabrina Mohazzabfar Crossfire Select G96 Farzeen
Emma Vercelli FC Alliance G96 A
Kelly Wucherer FC Alliance G96 A
Sierra Brandenburg FC Alliance G96 A
Kayla Holland FC Alliance G96 A
Brooke Baynard WPFC G96 Black
Kaelyn Hanson WPFC G96 Black
Callie VanAelst NW Nationals G96 Blue
Maia Sparkman NW Nationals G96 Blue
   
U-16 Girls Division 1  
Amanda Shi WA Timbers G97 Green
Desiree Arocha WA Timbers G97 Green
Hunter Thomson-Terrel WA Timbers G97 Green
Taylor Germer WA Timbers G97 Green
Kayleanna Quichocho Westsound FC G97
Gemma Ferland Westsound FC G97
Bailey Larsen Westsound FC G97
Drew Locknane Snohmish United G97 Black
Jenna Sampson Snohmish United G97 Black
Madelynn Mak PacNW G97 Blue
Izzi Isgrig PacNW G97 Blue
   
U-16 Girls Division 2  
Abigail Webster Whatcom FC Rangers G97 Blue
Haley Nichols Whatcom FC Rangers G97 Blue
Payton McNally Whatcom FC Rangers G97 Blue
Katie Boon-Dooley Whatcom FC Rangers G97 Blue
Abigail Dias Crossfire Select Yerxa
Ruby Charney Crossfire Select Yerxa
Claire Perez Crossfire Select Yerxa
Kaila Hansen FC Alliance
Danielle Caeton FC Alliance
Madeline McKune Crossfire Premier G97 B
Erin Llamas Crossfire Premier G97 B
   
U-15 Girls Division 1  
Candace Hunter Eastside FC G98 White
Bailey Haner Eastside FC G98 White
Alysse Legault Eastside FC G98 White
Nalani Ogawa Eastside FC G98 White
Madison Haas SSC Shadow G98 A
Hallie Vervair SSC Shadow G98 A
Riley Martinson SSC Shadow G98 A
Samantha Putnam WPFC G98 Black
Elena Maes WPFC G98 Black
Amy Alverson Seattle United G98 Tango
Bella Jackson Seattle United G98 Tango
   
U-15 Girls Division 2  
Isabella Foos ISC Arsenal Red 98
Julia McPhee ISC Arsenal Red 98
Kristen Anderson ISC Arsenal Red 98
Annie Kountz ISC Arsenal Red 98
Sophia Chilczuk Kent United G98 Green
Samantha Dumont Kent United G98 Green
Jamie Gamble Kent United G98 Green
Nikkole Teja Strikers
Rosa Hurtado Strikers
Kelsea Saari Crossfire Select G98 Enstrom
Gabriella Whalen Crossfire Select G98 Enstrom
   
U-14 Girls Division 1  
Sam Toll Crossfire Premier G99 J. Crum B
Meagan Manning Crossfire Premier G99 J. Crum B
Kennedy Kerr Crossfire Premier G99 J. Crum B
Izzy Viotto Crossfire Premier G99 J. Crum B
Mia Hyatt Eastside FC 99 White
Sean Marie Eaton Eastside FC 99 White
Kendall Riley Eastside FC 99 White
Madison Gilbert Washington Rush 99 Nero B
Ashley Carlson Washington Rush 99 Nero B
Alexa Dietz FC Alliance 99 A
Kelsy Berge FC Alliance 99 A
   
U-14 Girls Division 2  
Emma Bickford Crossfire Select 99 Mallalieu
Laruen Fisher Crossfire Select 99 Mallalieu
Erin Crosier Crossfire Select 99 Mallalieu
Beth Ollerenshaw Crossfire Select 99 Mallalieu
Mariana Madera Whatcom FC Rangers G99 Blue
Alex McBeath Whatcom FC Rangers G99 Blue
Kadi Grieve Whatcom FC Rangers G99 Blue
Corrin Black SSC Shadow G99 B
Natalie Martell SSC Shadow G99 B
Julia Footh WestSound FC Red A
Savannah Foster WestSound FC Red A
   
U-13 Girls Division 1  
Nicole Stynda FC Alliance 00 A
Isabel Chauls FC Alliance 00 A
Antonia Miranda FC Alliance 00 A
Erin Simmons FC Alliance 00 A
Lucy Jacobsen Seattle United Tango B
Catherine Rogerson Seattle United Tango B
Elise Toney Seattle United Tango B
Kaitlynn Knocke Snohomish United 00 Black A
Peyton Fisher Snohomish United 00 Black A
Savannah Acpal PacNW 00 Blue B
Thea Nelson PacNW 00 Blue B
   
U-13 Girls Division 2  
Samantha McKiernan Harbor Premier 00
Chloe Dibisceglie Harbor Premier 00
Hannah Carroll Harbor Premier 00
Auburn Lovett Harbor Premier 00
Kyla Mcnamara Eastside FC 00 Blue C
Courtney Mullins Eastside FC 00 Blue C
Katherine Tran Eastside FC 00 Blue C
Alexis Nichols RVS Slammers 00
Sarah Roman RVS Slammers 00
Gracey Henoch Whatcom FC Rangers Blue B
Riley Fowler Whatcom FC Rangers Blue B
   
U-12 Girls Division 1  
Avery Steer SSC Shadow G01 Moon
Chelsea Le SSC Shadow G01 Moon
Gracen Crosby SSC Shadow G01 Moon
Olivia DeShazo SSC Shadow G01 Moon
Payton Royston SSC Shadow G01 Moon
Sydney Scott Northwest Nationals 01 Red A
Laurel Ovenell Northwest Nationals 01 Red A
Jennifer Stibbins Northwest Nationals 01 Red A
Rebekah Vaver WPFC G01 White B
Ashlyn Valdez WPFC G01 White B
Gracie Ohlson WPFC G01 White B
   
U-12 Girls Division 2  
Juliet Anwalt Highline Premier 01 Blue
Melody Potratz Highline Premier 01 Blue
Lilian Bown Highline Premier 01 Blue
Paige Savage 3-Rivers SC 01 Black A
Harper Mead 3-Rivers SC 01 Black A
Trinity Demand 3-Rivers SC 01 Black A
Mia Palomarez 3-Rivers SC 01 Black A
Madelyn Gibbs Three Rivers Yakima Alexander
Madysen Muir Three Rivers Yakima Alexander
Landree Tullis Harbor Premier 01 White B
Hanna Lynch Harbor Premier 01 White B
   
U-11 Girls Division 1  
Maia Buswell Seattle United 02 Copa
August Hunter Seattle United 02 Copa
Malia Morgan Seattle United 02 Copa
Lillian Steinmetz Seattle United 02 Copa
Kate Sprink WA Rush 02
Abigail Selbeck WA Rush 02
Jordan Bartlow WA Rush 02
Jayce Woodward Crossfire A
Alexandra Akers Crossfire A
Bella O'Brien PacNW 02 Maroon
Kaitlyn Keyes PacNW 02 Maroon
   
U-11 Girls Division 2  
Palmira Scarsella PacNW 02 Blue
Grace Arndt PacNW 02 Blue
Lena Beaufait PacNW 02 Blue
Ava Nelson PacNW 02 Blue
Nancy Martinez FC Alliance Premier 02
Ashly Berge FC Alliance Premier 02
Holland Pilukas FC Alliance Premier 02
Meghan Anesini Seattle United 02 Tango
Olive Lewis Seattle United 02 Tango
Maeghan Rairdon NWN 02 Blue
Heather Gideon NWN 02 Blue
   
U-11 Girls Division 3  
Kylie Korsvik Three Rivers SC Green
Abby Whiston Three Rivers SC Green
Brooke Thorne Three Rivers SC Green
Mia Becho Three Rivers SC Green
Kimberly II Blackhills FC 02 Black
Cassie Mullin Blackhills FC 02 Black
Annabella Hoffman Blackhills FC 02 Black
Nicole de Moura Crossfire C
Alexa Welch Crossfire C
Kiran Lane Seattle United 02 Nova
Emily Uyeji Seattle United 02 Nova
   
U-10 Girls Division 1  
Halia Coulter WPFC 03 Black
Megan Leith WPFC 03 Black
Allison Beavers WPFC 03 Black
Mia Ammons WPFC 03 Black
Payton Martinson WPFC 03 Black
Camille Martin Seattle United 03 Copa
Marie Ward Seattle United 03 Copa
Nicole Ross Seattle United 03 Copa
Lauren Chin Seattle United 03 Copa
Kylie Leverett Harbor Premier 03 Green
Kendra Donley Harbor Premier 03 Green
   
U-10 Girls Division 2  
Elizabeth Peoples FC Alliance Dev A
Melia Cordero FC Alliance Dev A
Emma Nielsen FC Alliance Dev A
Emelia Kelly FC Alliance Dev A
Kayla Soderstrom Snohomish United 03 Black
Chloe Seelhoff Snohomish United 03 Black
Kaelyn Fernandez Snohomish United 03 Black
Carly Ragen Seattle United 03 Tango
Neeku Purcell Seattle United 03 Tango
Rima Hayek Seattle United 04 Copa
Jessica Drezner Seattle United 04 Copa
 

Sounders Camps

Skyhawks

 
footerLogo
         FIFA        US       Us Youth Soccer     logoSounders