Print Email
 

Page_Header_WAYouthSoccer_State_Championships_2015

2015 Washington State Championships FINAL
2015 State Championships
Best XI


The Best XI is comprised of the top 11 performers from each age group during the semifinal and final matches.

Boys:  U-12  |  U-13  |  U-14  |  U-15  |  U-16 U-17  |  U-18
Girls:  U-12  |  U-13  |  U-14  |  U-15  |  U-16  |  U-17  |  U-18



Under-12 Boys
 

Leo Homar Seattle United B02 Copa A
Ezana Hagos Seattle United B02 Copa A
Ethan Dobbelaere Seattle United B02 Copa A
Kiernan Smith Seattle United B02 Copa A
Mark Dormoh FC Alliance B02 A
Lucas Hakamada FC Alliance B02 A
Trent Grotle FC Alliance B02 A
John Lo  WPFC B02 Black (A)
Anthony Valvovinos WPFC B02 Black (A)
Andrew Rose Crossfire Premier B02-Black-A
Justin Blunden Crossfire Premier B02-Black-A



Under-13 Boys
 

Danny Robles PacNW B01 Maroon
Alec Diaz PacNW B01 Maroon
Andrew Tran PacNW B01 Maroon
Elias Katsaros PacNW B01 Maroon
Jonathan Perez   FC Alliance B01 A
Fernando Tavarez   FC Alliance B01 A
Brian Guzman   FC Alliance B01 A
Carlos Cartagena   Whatcom FC Ra - BU01 Gold
Kevin Galliano  Whatcom FC Ra - BU01 Gold
Josh O' Brien Crossfire Premier B01-Wiskel-A
Christian Engmann Crossfire Premier B01-Wiskel-A



Under-14 Boys
 

Christian Soto Seattle United B00 Copa A
Greg Brighton Seattle United B00 Copa A
Woody Manum Seattle United B00 Copa A
Jesus Jeronimo Seattle United B00 Copa A
Jared Butler WPFC B00 Black (A)
Dane Helle WPFC B00 Black (A)
Keeton Heggerness  WPFC B00 Black (A)
Mitchell Hutter WPFC B00 Black (A)
Conner MC Cabe Eastside FC B00 Red A
Robbie Guyer Eastside FC B00 Red A
Manuel Segura Sandoval  FC Alliance B00 A



Under-15 Boys
 

Shuma Katori Crossfire Premier B99 James
Declan McGlynn Crossfire Premier B99 James
Cyril Engmann Crossfire Premier B99 James
Edward Weise Crossfire Premier B99 James
Alan Gaytan Washington Timbers B99 Red
Andrew Harris Washington Timbers B99 Red
Eric Cotton Washington Timbers B99 Red
Manav Gill PacNW B99 Maroon
Laku Nagami PacNW B99 Maroon
Favian Zenteno FC Alliance B99 A
Ernesto Martinez FC Alliance B99 A



Under-16 Boys
 

Vicente Aquino Seattle United B98 Copa A
Miguel Macias Seattle United B98 Copa A
Teddy Nickerson Seattle United B98 Copa A
Paul Rothrock Seattle United B98 Copa A
Kameron Carey WPFC B98 Black
Nick Rohde WPFC B98 Black
Tanner Doyle WPFC B98 Black
Matthew Richardson Eastside FC  B98 Red A
Lucas Meek Eastside FC  B98 Red A
Efren Martinez  Washington Rush B98 A
Aki Nystrom Washington Rush B98 A
 


Under-17 Boys
 

Neil Boyal WPFC B97 Black (A)- B17
Logan Jones WPFC B97 Black (A)- B17
Trevor Lee WPFC B97 Black (A)- B17
Julian Taffolla WPFC B97 Black (A)- B17
Ian Callender  Seattle United B97 Tango B
Tommy Renehan Seattle United B97 Tango B
Thomas Gray Hurley  Seattle United B97 Tango B
Parker Buchanan  Seattle United B97 Copa A
Matias Lazo-Fanning Seattle United B97 Copa A
Christian Rotter PacNW B97 Maroon 
Daniel Espeleta PacNW B97 Maroon 



Under-18 Boys
 

Handwalla Bwana Seattle United B96 Copa A
Wallis Lapsley Seattle United B96 Copa A
Anders Hirst Seattle United B96 Copa A
Duncan Greeley Seattle United B96 Copa A
Tanner Corrie Snohomish United Black A
Griffin Small Snohomish United Black A
Gus Baxter Snohomish United Black A
Logan Wood Eastside FC B96 Red A
Trent Tremblay Eastside FC B96 Red A
Bryce Ikeda  WPFC B96 Black (A)
Paul Andrew McCleary  WPFC B96 Black (A)



Under-12 Girls
 

Maia Buswell Seattle United G02 Copa A
Claire Koehler Seattle United G02 Copa A
Maddie Mooney Seattle United G02 Copa A
Malia Morgan  Seattle United G02 Copa A
Grace Courter Crossfire Premier G02-Baumgardt-A
Schuyler Eley Crossfire Premier G02-Baumgardt-A
Kait Raffensperger Crossfire Premier G02-Baumgardt-A
Nancy Cabanas   PacNW G02 Maroon
Bella O'Brien  PacNW G02 Maroon
Chloe Mendoza   PacNW G02 Maroon
Palmira Scarsella   PacNW G02 Maroon



Under-13 Girls
 

Katie O'Kane Seattle United G01 Copa A
Maronne Suzuki Seattle United G01 Copa A
Sally Menti Seattle United G01 Copa A
Kate Doyle Seattle United G01 Copa A
Jen Estes Crossfire Premier G01-Schmetzer-A
CeCe Maloof Crossfire Premier G01-Schmetzer-A
Haley Weinkauf Crossfire Premier G01-Schmetzer-A
Kaylee Coatney   WPFC G01 pre-ECNL - G13
Morgan Miles   WPFC G01 pre-ECNL - G13
Cece Crosby  PacNW G01 Maroon
Dania Perez  PacNW G01 Maroon



Under-14 Girls
 

Ava Bennedetti FCSC G00 Ellertson
MacKenzie Ellertson FCSC G00 Ellertson
Jenna Efraimson FCSC G00 Ellertson
Hallie Byzweski  FCSC G00 Ellertson
Madison Kem PacNW G00 Maroon
Thao Nguyen PacNW G00 Maroon
Megan Kelly PacNW G00 Maroon
Abbie Dayley  Washington Rush G00 A
Brooklyn Morrison Washington Rush G00 A
Kesley Crosby  SSC Shadow G00-A
Chloe Gellhaus SSC Shadow G00-A



Under-15 Girls
 

Claire Wate Crossfire Premier G99- S.Crum-A
Megan McCarthy Crossfire Premier G99- S.Crum-A
Olivia Lee Crossfire Premier G99- S.Crum-A
Regan Schenck Crossfire Premier G99- S.Crum-A
Mariah VanHalm ISC Gunners G99 A
Claire Wate ISC Gunners G99 A
Siarfo Abekah ISC Gunners G99 A
Daniela Mendoza  3RSC RCL Black-Hacker
Grace Hipke 3RSC RCL Black-Hacker
Kirstie Johnson Eastside FC G99 Red A
Sean Eaton  Eastside FC G99 Red A



Under-16 Girls
 

Kaylene Pang  Eastside FC G98 Red A
Makaylie Moore  Eastside FC G98 Red A
Olivia Van Der Jagt  Eastside FC G98 Red A
Laura Roberts  Eastside FC G98 Red A
Taylor Matheny 3RSC RCL Black-Winston
Emma Schutt 3RSC RCL Black-Winston
Kelsee Winston 3RSC RCL Black-Winston
Lauren Brown  Seattle United G98 Copa A
Annie Hughes Seattle United G98 Copa A
Rikki Myers Washington Rush G98 A
Sydney Campbell  Washington Rush G98 A



Under-17 Girls
 

Alex Chambers SSC Shadow G97-A
Morgan Crosby SSC Shadow G97-A
Larkin Russell SSC Shadow G97-A
Maia Angell SSC Shadow G97-A
Kiera Towell PacNW G97 Maroon
Cara Scammon PacNW G97 Maroon
Abigail Kim PacNW G97 Maroon
Alicia Barker  FC Alliance G97 A
Sophia Viviano FC Alliance G97 A
Natalie Clark Seattle United G97 Copa A
Caroline Hennes Seattle United G97 Copa A



Under-18 Girls
 

Arendje Louter NWN G96 Red A
Sydney Day NWN G96 Red A
Hailey Hull NWN G96 Red A
Nicole Castro NWN G96 Red A
Mia Hodges Whatcom FC Ra - GU96 Gold
Hattie North Whatcom FC Ra - GU96 Gold
Carly Bannerman Whatcom FC Ra - GU96 Gold
Martha King Harbor Premier G96 Green A
Adriana Jackson  Harbor Premier G96 Green A
Mckenna Stocker SSC Shadow G96-A
Jacqueline Hamby SSC Shadow G96-A
 

Soccer West

SL Top 10

 
footerLogo
         FIFA      Crest_of_the_United_States_Soccer_Federation     Us Youth Soccer   logoSounders   TACOMA-STARS_LOGO_]-01
 
usyouthsoccer.org