Print Email
 

2014 Challenge Cup Finals Weekend | U10-11 Boys & Girls

April 26, 2014 03:44 PM
 

VirginiaMason_ChallengeCup_OFFICIAL

Eight clubs share eleven titles
Golazo Best XI teams announced

Stay Connected:

Schedules and Scores
Challenge Cup Home
Sign Up for News
Facebook: /WashingtonYouthSoccer
Twitter: @WAYouthSoccer
Instagram: @WAYouthSoccer

TUKWILA, Wash. (April 30, 2014) –
The Virginia Mason Washington Youth Soccer Challenge Cup champions were determined last weekend in the Under-10 through Under-11 Boys and Girls age groups at Starfire Sports in Tukwila.  All semifinal qualifiers came together on Saturday, April 26 at Starfire in hopes of advancing to Sunday’s finals.  At the U-10 and U-11 age groups, the Challenge Cup is the top state level competition in Washington.  Eight clubs took home the 11 division titles, and no club claimed more than one championship in a single gender.

2014 Washington Youth Soccer Challenge Cup Champions

Boys  
Under-11 Division 1: Seattle United 02 Copa A
Under-11 Division 2: WPFC 02 White B
Under-11 Division 3: Kent United 02 White
Under-10 Division 1: Crossfire Premier 03 James A
Under-10 Division 2: Eastside FC White B
Under-10 Division 3: FC Alliance 
   
Girls  
Under-11 Division 1: Seattle United 02 Copa A
Under-11 Division 2: PacNW 02 Blue B
Under-11 Division 3: Three Rivers SC Green B
Under-10 Division 1: WPFC 03 Black A
Under-10 Division 2: FC Alliance 03 Dev A


Also announced were the Golazo Best XI honorees, which is comprised of the top 11 performers from the finals weekend.  To see the Golazo Best XI teams, click here.

Sunday’s championship results are below.  For the full Washington Youth Soccer Challenge Cup results, click here.

2014 Washington Youth Soccer Challenge Cup Finals Results | Sunday, April 27, 2014

BOYS    
     
Under-10 Division 1    
     
Crossfire Premier 03 James A 2-1 Washington Timbers FC 03 Red
Goal Scorers:    
CROSS - Hunter Green (28:00), Egor Akulov (31:00)
WTFC - Nathan Purvis (48:00)    
     
Under-10 Division 2    
     
Seattle United 04 Copa A 1-2 (PKs) Eastside FC White B
Goal Scorers:    
SU - Julian Shoudy    
EFC - Zachary Hare    
     
Under-10 Division 3    
     
Seattle United 03 Samba C 0-2 FC Alliance 03 Dev B
Goal Scorers:    
FCA - Curtis Furukawa (18:00), Ian Padilla (21:00)
     
Under-11 Division 1    
     
Seattle United 02 Copa A 2-0 WPFC 02 Black A
Goal Scorers:    
SU - Keegan Parson (5:00), Jordi Folch (46:00)  
     
Under-11 Division 2    
     
Seattle United 02 Tango B 0-2 WPFC 02 White B
Goal Scorers:    
WPFC - Zane Lee (19:00), Edgar Ramos (44:00)  
     
Under-11 Division 3    
     
Kent United 02 White 1-0 Crossfire Premier 02 Lugo D
Goal Scorers:    
KENT - Cody Gilman    
     
     
GIRLS    
     
Under-10 Division 1    
     
Seattle United 03 Copa A 0-2 WPFC 03 Black A
Goal Scorers:    
WPFC - Caitlin Laasko (11:00), Emersen Kimball (26:00)
     
Under-10 Division 2    
     
FC Alliance 03 Dev A 1-0 Snohomish United Black A
Goal Scorers:    
FCA - Elizabeth Peoples (14:00)    
     
Under-11 Division 1    
     
Seattle United 02 Copa A 4-1 Washington Rush 02 A
Goal Scorers:    
SU - Malia Morgan (15:00), Maia Buswell (49:00) (54:00) (55:00)
RUSH - Gabriela Franco (57:00)    
     
Under-11 Division 2    
     
PacNW 02 Blue B 3-2 (PKs) FC Alliance 02 A
Goal Scorers:    
PAC - Palmira Scarsella (7:00) (12:00)  
FCA - Nancy Martinez (34:00) (36:00)  
     
Under-11 Division 3    
     
Three Rivers SC Green B 1-0 (PKs) Blackhills FC 02 Black A

 

IMG_6276

 

Back

 
 

Chipotle_728

Sounders Camps

 
footerLogo
         FIFA        US       Us Youth Soccer     logoSounders